V dnešní době se často setkáváme s pojmem „upravený diamant“. Většinou se jedná o dodatečnou úpravu čistoty nebo barvy. V dnešním článku si řekneme něco o úpravě čistoty (angl. clarity enhancement). Většina vytěžených diamantů nemá tak vysokou čistotu, kterou požaduje šperkařský průmysl. Z tohoto důvodu byly v minulosti vyvinuty metody, jak čistotu dodatečně vylepšit. Dnes se pro úpravu čistoty používají dvě metody – plnění prasklin (fracture filling) a vrtání laserem (laser drilling). Jejich cílem je udělat inkluze „méně“ viditelné pro lidské oko.
Obě metody jsou dnes široce používány a můžeme se s nimi setkat u velkého množství diamantů. Ačkoliv tyto úpravy významně ovlivňují cenu diamantu, jsou často při prodeji zamlčovány. Pro zákazníka bez zkušeností s diamanty není snadné tyto úpravy odhalit.
Plnění prasklin (Fracture filling)
Metoda byla používaná již před 2500 lety k úpravě čistoty drahokamů za pomoci vosku nebo oleje. Od roku 1987 se používá i pro úpravu čistoty diamantů. Spočívá ve vyplňování prasklin skelnou kapalinou s vysokým indexem lomu. Metodu vyvinul Zvi Yehuda z Izraele a proces probíhá při teplotách okolo 400°C a tlakem okolo 50 atm. Plnění prasklin má vliv pouze na inkluze, které zasahují k povrchu (zejména praskliny). Většina takto upravených diamantů vykazuje viditelný „flash efekt“ v podobě modravého zabarvení, které je způsobeno rozdílným indexem lomu diamantu a skelné kapaliny.
Viditelný „flash efekt“ v upraveném diamantu.
Princip si můžeme představit na jednoduchém příkladu. Vezměte si sklenici a dejte do ní kostky ledu. Led je snadno viditelný a lze dobře rozeznat tvar i velikost jednotlivých kostek. Když sklenici s ledem naplníte vodou, kostky ledu již nebudou tak zřetelné jako předtím. Plnění prasklin diamantu funguje podobně.
Diamant před a po úpravě. Inkluze je díky výplni méně viditelná a diamant „více průhledný“.
Je nutné zmínit, že tento typ úpravy není trvalý. Vysoká teplota může „rozpustit“ skelnou kapalinu v prasklinách. Obzvláště nebezpečná je výroba a oprava šperků s těmito diamanty.
Vrtání laserem (laser Drilling)
Úprava čistoty za pomoci laseru se začala používat okolo roku 1970. Zatímco metodu plnění prasklin lze použít jen pro povrchové inkluze, vrtání laserem upravuje inkluze uvnitř diamantu. Za pomocí laserového paprsku se do místa inkluze vyvrtají malé kanálky s průměrem 20 až 60 mikronů. Inkluze je následně odstraněna. Dle typu je buď spálena nebo odstraněna chemicky (například pomocí kyseliny sírové). Kanálky lze vyplnit materiálem s vysokým indexem lomu pro zlepšení optických vlastností.
Gemologická laboratoř GIA (Gemological Institute of America) zmiňuje, že i když vrtání laserem odstraňuje nečistoty diamantu, lze samotný kanálek označit jako inkluzi. Kanálky po vrtání jsou velice dobře viditelné pod lupou s 10 zvětšením a velmi často jsou viditelné i pouhým okem.
Diamanty s jasně viditelnými kanálky po vrtání laserem.
Kupovat upravené diamanty?
Cílem metod pro úpravu čistoty je vylepšit čistotu diamantu. Upravené diamanty mají samozřejmě mnohem nižší cenu než diamanty bez úprav. Pokud byla čistota diamantu upravena ze stupně I1 na SI1, měla by se brát v úvahu cena diamantu s čistotou před úpravou (I1). Upravené diamanty lze využít do šperků. Pro investiční účely upravené diamanty rozhodně nedoporučuji.
Jak poznám upravený diamant?
Pokud nejste odborník na diamanty, tak nejspíš nepoznáte. Chce to určitou praxi a také vybavení, které Vám umožní kvalifikovat upravený diamant. O úpravě by vás měl vždy informovat prodejce diamantu. V dnešní době se ale často setkávám s případy, že ani samotný prodejce o přítomnosti úpravy neví. Jedinou garancí je tedy kvalitní certifikát, kde je úprava čistoty vždy zmíněna.
Závěrem
Úprava čistoty má jistě své výhody i nevýhody. Záleží vždy na preferenci a povaze klienta. Někdo preferuje přírodní dokonalost a někdo dá přednost velikosti a ceně. Ani diamanty nejvyšší čistoty nejsou 100% čisté. Inkluze jsou zkrátka součástí diamantu. Charakterizují jej a dokazují jeho přírodní původ. Hlavní je vždy zjistit, jestli byl diamant upraven, případně jak.