Z aukce v Hongkongu vzešel světový rekordman mezi nejdražšími diamanty. Kupec za růžový klenot Pink Star zaplatil 71,2 milionu dolarů, což je v přepočtu 1,823 miliardy korun. Majitelem vzácného drahokamu byla čtyři roky aukční síň Sotheby’s.
Aukční dům ještě před začátkem aukce předesílal, že očekává nový rekord. O diamant se přetahovali tři zájemci, nakonec však zvítězil kupec, který pořadatelům zavolal po telefonu a vyslovil částku 63 milionů dolarů. Celková suma včetně provize činí 71,2 milionů dolarů. Nikdy v historii nebylo zaplaceno větší množství peněz za jednotlivý diamant.
Aukce pokořila dosavadní rekordní částku 57,5 milionu dolarů, kterou loni v květnu zaplatil kupec v dražbě Christie’s za diamant Oppenheimer Blue. Pink Star je zároveň nejhodnotnější věcí, která byla kdy na aukci v Asii zpeněžena.
Šedesátikarátová Růžová hvězda (Pink Star) je největší mezi růžovými diamanty na světě.
Při minulé aukci v Ženevě v roce 2013 se tento kousek vydražil v přepočtu za 1,7 miliardy korun, nicméně fakticky z prodeje vítězi sešlo, protože newyorský obchodník s diamanty za šperk nezaplatil a zůstal tak v rukou společnosti Sotheby’s. Ta jej musela odkoupit jakožto ručitel.
Aukční dům si věřil, že se opět diamant prodá za rekordní sumu. „Myslím, že pokud se prodá, tak za nejvyšší cenu, jaká kdy byla na světě za drahokam v aukci nabídnuta,“ řekl před aukcí agentuře AFP Chin Yeow Quek, místopředseda asijské pobočky aukční síně Sotheby’s.
Od aukce v Hongkongu si hodně sliboval i proto, že Asie se v posledních letech stává dějištěm významných obchodů s drahými kameny, které lámou rekordy.
Shodou okolností právě do Hongkongu v roce 2015 zamířil vzácný růžový diamant Blue Moon. Vítězný úder kladívka taktéž v síni Sotheby’s patřil miliardáři a realitnímu magnátovi Josephu Lauovi, který vzácný kámen za 48,4 milionů dolarů věnoval své sedmileté dceři. Den po aukci diamant přejmenoval na Blue Moon of Josephine.
Vzácný diamant Pink Star o velikosti zhruba dva a půl na dva centimetru a váze necelých 12 gramů je nejcennějším kouskem mezi vyhledávanými růžovými diamanty. Má dokonalou vnitřní strukturu a precizní zpracování. Podle manažera aukční síně pro Asii byl o něj po prodeji v roce 2013 stále velký zájem.
Aukční síň nicméně s prodejem nijak nespěchala. „Čtyři roky od prodeje v Ženevě je velmi slušný čas… na trhu je spousta nových miliardářů,“ uvedl Quek. Diamant objevila v roce 1999 společnost De Beers na svém nalezišti v Africe.