Ze všech „čtyř C“, která určují kvalitu, je výbrus diamantu nejsložitější pochopit, a zároveň je při výběru diamantu jednou z nejdůležitějších charakteristik. Výbrus se netýká jen proporcí a souměrnosti diamantu, ale i pečlivého vypracování každé jednotlivé fasety. Spojení těchto faktorů, spolu s vyleštěním a celkovým provedením je známo jakožto výbrus diamantu. Výbrus diamantu často souvisí s konečným tvarem diamantu, ne však vždy.
Výbrus diamantu závisí na proporcích, leštění a symetrii kamene. Tyto tři hlavní faktory se podílejí na vzniku diamantu s optimálním odrazem světla. Lom světla při průchodu diamantem, jeho tvar a opuštění přes vrch diamantu je to, co nazýváme brilance diamantu.
Diamant s hodnocením brusu „excellent“ se vyznačuje vysokým světelným návratem a díky tomu i oslňující brilanci a jiskřením. Na druhé straně označení brusu „poor“ může způsobit, že světlo se nevrací přes tabulku, ale přes strany nebo spodek. Množství světla, které prochází diamantem je tak omezeno. Takové diamanty se mohou jevit jako tmavé, nudné nebo bez života a to i v případě vynikající barvy a čistoty. Tento fakt činí z parametru výbrusu diamantu velmi významný faktor, který ovlivňuje vzhled. Doporučujeme vybírat výbrus dle vašich preferencí a také rozpočtu.
Výbrus diamantu ovlivňují 3 hlavní parametry:
Brilance:
Brilance je celkové množství světla odražené diamantem. Když světlo dopadne na povrch diamantu, je z části odraženo (vnější brilance) a z části vstupuje do diamantu (vnitřní brilance). Kde se odráží v závislosti na proporcích.
Scintilační brilance (jiskra):
Jiskra diamantu se vztahuje na záblesky světla, které diamant vytváří při naklánění ze strany na stranu. Jedná se o světlo, které se odrazí od vnitřních stěn diamantu směrem ke středu. Toto světlo je definováno jako scintilační.
Disperzní brilance (oheň, život):
Oheň diamantu odkazuje na rozptýlení světla do různých barev. Díky mírnému ohnutí světla při průchodu diamantem vykazuje světlo při opuštění diamantu viditelné barevné spektrum.
Pochopení anatomie diamantu
Pro pochopení diamantového výbrusu je důležité porozumět terminologii základní diamantové struktury tak, jak se ztahuje k proporcím, symetrii a leštění.
Průměr – šířka broušeného diamantu z jedné strany rundisty na druhou
Tabulka – největší broušená faseta na diamantu na horní straně kamenu
Koruna – je horná část diamantu a je měřena od okraje tabulky po rundistu
Rundista – je hrana, kde má diamant největší obvod a kde končí koruna a začíná pavilon
Pavilón – je spodní část diamantu, která začíná u rundisty a sahá až dolů ke kaletě
Kaleta – Maličká faseta na spodním konci diamantu
Hloubka – celková výška diamantu měřená od kalety ke koruně
Na výbrusu je i přímo závislá váha diamantu. Vysvětleme si to na obrázku:
Všechny tři diamanty mají váhu 1 ct (každý váží 0,2 gramu). Avšak pokud porovnáte 1 ct diamant, který je broušený podle správných parametrů s 1 ct diamantem, který je například příliš vysoký a parametrům neodpovídá, uvidíte rozdíl okamžitě. Ne všechny diamanty jsou broušeny podle stejných parametrů. Tyto parametry nemají vliv jen na váhu diamantu ale i na brilanci a lesk. Tento parametr bývá u nákupu velice často přehlížen. Pro lepší pochopení si ukážeme stejný příklad na ještě jednom obrázku.
Proporce, symetrie a leštění
Proporce
Aby diamant mohl optimálně zachovat světlo a odrážet ho zpátky, musí mít pavilon přesné úhly a hloubku. Pokud jsou úhly pavilonu příliš mělké nebo příliš hluboké, světlo unikne. Úhly koruny jsou rovněž velmi důležité, protože přes korunu světlo do diamantu nejen vstupuje, ale taky jej opouští.
Důležité jsou nejen úhly, ale taky poměr hloubky a poměr tabulky, které určují kvalitu brusu diamantu. Poměr hloubky (Depth %) určuje poměr mezi celkovou hloubkou a celkovou šířkou diamantu. Mělké diamanty mají nízký poměr hloubky, zatímco u hlubokých diamantů se setkáváme s vyšším poměrem hloubky. Vhodný poměry hloubky u kulatého diamantu (briliantu) se pohybuje 59 a 62,5%. Poměr tabulky (Table %) určuje poměr šířkou tabulky a celkovou šířkou diamantu. Diamant s vyšším poměrem tabulky má větší tabulku. Vhodný poměr tabulky u kulatého diamantu se pohybuje mezi 53 a 59%.
Symetrie
Facety diamantu musí být symetrické, aby se maximalizovalo množství světla, které vchází do kamene a vychází z kamene. Diamanty se špatnou symetrií mohou vypadat nevyváženě a nesprávně tvarované. Kromě toho špatná symetrie výrazně ovlivňuje brilanci (vnější, vnitřní, scintilační i disperzní) diamantu. U symetrie doporučujeme nakupovat diamanty s hodnocením minimálně Very Good a u fantazijních (fancy) brusů alespoň hodnocení Good.
Leštění
Ve chvíli kdy je diamant vybroušený, se každá jednotlivá faceta leští. Pokud je proces leštění udělán nesprávně, mohou na diamantu zůstat škrábance a šmouhy, které jsou podobné stopám, které zůstávají na autech po voskování. Diamant s hodnocením leštění jako Excelent má velmi málo nebo žádné škrábance. Doporučujeme nakupovat diamanty, které mají leštění ohodnoceno minimálně jako Good.
Hodnocení brusu
Ideální/excelentní (Ideal/Excellent)
Diamanty špičkového brusu. Odrážejí téměř veškeré dopadající světlo.
Velmi dobrý (Very Good)
Odráží většinu dopadajícího světla. Diamanty s hodnocením brusu Velmi dobré/Very Good poskytují vynikající brilanci za přijatelnou cenu.
Dobrý (Good)
Odráží velké množství dopadajícího světla. Diamanty s hodnocením brusu Dobré/Good mají v porovnání s hodnocením Velmi dobré/Very Good výrazně nižší cenu. Vhodné pro klienty s omezenějším rozpočtem.
Střední, uspokojivý (Fair)
Nedosahují takové brilance jako diamanty s hodnocením Dobré/good. I tak jsou považovány za diamanty s dobrou kvalitou.
Špatný (Poor)
Diamanty s tímto hodnocením jsou většinou broušeny jako velmi mělké nebo hluboké, aby se dosáhlo maximální karátové váhy. Velké množství světla tak uniká stranami nebo spodkem. Většina obchodníků se diamantům s tímto hodnocením vyhýbá.