Každá investice nese určitou míru rizika a diamanty v tomto ohledu nejsou výjimkou. Pokusili jsme se pro vás připravit několik zásadních pravidel. Dodržování těchto pravidel vám pomůže míru rizika při nakupování diamantů nebo drahých kamenů minimalizovat. Naše společnost nabízí poradenství a asistenci jak při nákupu, tak při prodeji. Pokud si nebudete s něčím vědět rady, můžete se na nás kdykoliv obrátit. Čemu se tedy vyvarovat
1) Diamanty bez certifikátu
Certifikát je něco jako „rodný list“ nebo „technický průkaz“ diamantu. Veškeré podrobnosti o certifikátech se můžete dočíst v sekci Vzdělávání. Certifikát obsahuje veškeré údaje o diamantu (váhu, rozměry, barvu, čistotu, …). Podle těchto údajů se následně stanovuje cena. Pokud kupujete diamant bez certifikátu, nevíte, jaké jsou jeho parametry a nemůžete tudíž vyhodnotit, jestli je nabízená cena odpovídající. Certifikát obsahuje taky informace o dodatečných úpravách čistoty nebo barvy, které mají dramatický vliv na cenu. V extrémních případech nemáte ani jistotu, jestli je kupovaný kámen skutečně diamant.
2) Diamanty s neznámými certifikáty
Certifikát k diamantu můžete získat z gemologické laboratoře, od soudního znalce nebo například o zlatníka. Jejich úroveň se dramaticky liší. Certifikáty od zlatníků jsou pro budoucí prodej naprosto nedostačující a nedoporučujeme je ani pro nákup. Certifikáty od soudních znalců mají vyšší úroveň, ale největší garanci poskytuje vždy gemologická laboratoř. I mezi gemologickými laboratořemi je potřeba pečlivě vybírat. Ve světě existuje mnoho laboratoří, které používají odlišné standardy a mají různou reputaci. Nejlepší volbou jsou mezinárodně uznávané certifikáty laboratoří GIA (Gemological Institute of America), HRD (Hoge Raad voor Diamant) a IGI (International Gemological Institute). V případě, že nemáte možnost diamanty certifikovat ve zmíněných laboratořích, je dobrou volbou rovněž GLA (Gemmologisches Labor Austria) ve Vídni.
3) Online nákupy
Existuje mnoho možností, jak na internetu nakoupit diamanty a drahé kameny za velmi lákavé ceny. Jedná se například o aukční portály (eBay, Aukro, …). V případě, že nabízené kameny jsou výrazně levnější, než je standardní cena, jedná se pravděpodobně o podvrh. Odlišné mohou být fotografie (ilustrační, dodatečně upravené) nebo údaje o kameni (rozdílná barva, čistota, úpravy). V horším případě zakoupíte syntetický kámen. Pokud je součástí i certifikát, snažte se vždy ověřit jeho pravost.
4) Nepodložená cena
V případě, že jste se vyhnuli všem předchozím bodům, přichází nejrizikovější část – cena. Obchod s diamanty je relativně netransparentní. V případě ceny vám nezbývá nic jiného, než důvěřovat obchodníkovi. Vždy si vyžádejte podložení ceny, za kterou vám je kámen nabízen. Může se jednat například o odhad ceny z gemologické laboratoře nebo porovnání ceny s cenami podobných kamenů u konkurence. Cena by nikdy neměla být stanovena „jen tak“.
5) Seriózní prodejce
Stejně jako si vybíráte, kde si necháte opravit auto nebo ostříhat vlasy, tak byste měli vybírat i obchodníka s kameny. Důvěra je základ. Každý seriózní obchodník by vás měl vzdělávat v oboru diamantů a drahých kamenů, abyste byli schopni sami se orientovat. Správný obchodník by měl odhadnout vaše požadavky a rozlišit co po něm právě požadujete od toho, co je pro vás opravdu nejlepší. Nebojte se zeptat na vše, co vás zajímá.