Seriál, který pod názvem „Romancing the Source“ vytvořila nejznámější světová laboratoř GIA (Gemological Institute of America) sleduje cesty svých gemologů na nejznámější světová naleziště drahých kamenů. Od hornatého Afghánistánu až po džungli na Srí Lance zkoumají naleziště drahých kamenů stejně jako život lidí, kteří v něm žijí. Seriál vás vezme na vzrušující cestu na odlehlá naleziště, kde budete svědky extrémního úsilí, které je potřeba při těžbě drahých kamenů.
Srí Lanka je historicky jedním z nejpopulárnějších nalezišť drahých kamenů. Již po staletí je známá safíry (a nejen jimi) všech barev a velikostí, které najdete všude po světě. Ve špercích, muzeích, ale i například v královských korunovačních klenotech. Obchodníci z antického Říma, arabští námořníci, evropské koloniální mocnosti, ale i dnešní bohatí obchodníci z Číny – vždy toužili a touží po drahokamech ze Srí Lanky.
Dnes používané metody těžby za sebou mají staletí tradic. Tisíce těžebních jam (šachet nebo dolů) měřících většinou 2×2 nebo 2×4 metry s hloubkou od 5 do 25 metrů jsou běžně k vidění na významných nalezištích, jako je Ratnapura, Elahera nebo Balangoda. Horníci kopou dokud nedosáhnou horniny, štěrku, který obsahuje drahé kameny. Ten poté dopravují na povrch k proprání v naději, že najdou vzácné drahokamy.
Tradiční metody těžby zajišťují nabídku drahokamů již po staletí a poskytují práci velkému množství horníků. Metody jsou rovněž ekologicky šetrné. Jednou z podmínek těžby je nutnost obnovení původního rázu krajiny a zavalení těžebních jam. Tato filozofie umožňuje koexistenci jak těžebního průmyslu, tak zemědělství a i sami horníci někdy vypomáhají na rýžových polích.
Nová generace obchodníků s drahými kameny na Srí Lance, která těží z dlouhodobé tradice a bohatých zkušeností předchozích generací, postupně implementuje obchodní metody a postupy z moderního mezinárodního trhu. Nicméně metody těžby a broušení zůstávají stále stejné jako před léty.